+421 903 211 486

Bangkirai s alternatívnym názvom Yellow Balau sa k nám dováža z juhovýchodnej Ázie – predovšetkým z Indonézie a Malajzie. Označenie Yellow Balau sa zvyčajne používa na drevo dovezené z Malajzie, Bangkirai na import z Indonézie.

Pod názvom Bangkirai sa predáva niekoľko desiatok príbuzných Shorea druhov. Pôvodne sa ako bangkirai označoval botanický názov Shorea laevis, pričom tento konkrétny druh zaručuje najlepšiu kvalitu. Postupne sa termín bangirai začal používať aj na niekoľko ďalších Shorea druhov.

Bangkirai pochádza z listnatých stromov ktoré sa prirodzene vyskytujú v JV Ázii. Dosahujú výšku 45-60 m a priemer kmeňa 1-1,5m.

Pre drevo Bangkirai sú charakteristické malé dierky s priemerom 0,5 – 1,5 mm spôsobené červotočmi, ktoré žijú iba v živom strome. Sporadicky sa dá nájsť vytečená živica so žltkasto-bielym nánosom.

Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu, napr. transparentný ochranný olej Vermeister GS. Renovácia krytiny by sa mala vykonávať dvakrát za rok (pred zimou a po zime).